پزشکی

آیا برخی از میوه ها سالم تر از بقیه هستند؟

آیا برخی از میوه ها سالم تر از بقیه هستند؟

میوه های سالم ؟در ایران عزیزمون  ما خوش شانس هستیم که مجموعه ای  از میوه ها را داریم که فروشگاه های مواد غذایی ما را در تمام طول سال پر می کنند. آنها در اندازه ها، شکل ها و رنگ های مختلف هستند و همه ما در مورد پنج وعده توصیه شده میوه و سبزیجات در روز شنیده ایم. پس برای چی میخوریمشون؟ و ارزش غذایی بین میوه ها چگونه متفاوت است؟ آیا تفاوتی بین میوه های کامل در مقابل آب میوه، تازه و خشک وجود دارد؟ بیا یک نگاهی بیندازیم.

تفاوت میوه ها

آیا برخی از میوه ها سالم تر از بقیه هستند؟

آیا برخی از میوه ها سالم تر از بقیه هستند؟

درست مانند سایر غذاها، میوه های مختلف نیز ارزش غذایی متفاوتی دارند. به طور کلی، میوه های کامل منابع خوبی از فیبر هستند در حالی که آب میوه ها منبع خوبی از فیبر نیستند. و یک فنجان آب میوه، حتی آب میوه 100 درصد، قند بیشتری نسبت به یک تکه یا یک وعده میوه کامل دارد. علاوه بر این، میوه های کامل نسبت به آب میوه ها سیر کننده تر هستند. هنگام رعایت میزان مصرف توصیه شده میوه و سبزیجات، بهتر است آنها را (به طور کامل) مصرف کنید تا (آبمیوه) را بنوشید. با این حال، نباید به طور کامل از نوشیدن آب میوه پرهیز کرد – اگر آبمیوه 100٪ باشد – اما باید مصرف را به بیش از 4 تا 8 اونس در روز محدود کنید.

بخش فریزر فروشگاه مواد غذایی اغلب با انواع مختلفی از میوه های یخ زده ذخیره می شود. اینها اغلب از قبل پوست کنده و بریده می شوند (مانند انبه)، که راحت و اغلب ارزانتر از میوه های تازه است. میوه های یخ زده معمولاً در نزدیکی نقطه برداشت چیده و سریع منجمد می شوند، بنابراین مواد مغذی به خوبی حفظ می شوند. علاوه بر این، برخی از میوه های فصلی مانند زغال اخته به راحتی به صورت منجمد در دسترس هستند. کلید انتخاب این است که میوه های منجمد ساده و بدون شکر اضافه را انتخاب کنید.

تعدادی میوه وجود دارد که به شکل خشک در دسترس هستند، مانند کشمش، زردآلو، و آناناس – فقط به نام چند. آنها همچنین ارزش مواد مغذی خوبی دارند، برای مدت طولانی نگهداری می شوند، حمل و نقل مناسبی دارند و کالری بالایی دارند و آنها را برای کوهنوردان و کمپینگان مورد علاقه قرار می دهند. با این حال، برخی از آنها اغلب شکر در فرآیند خشک کردن اضافه می کنند، به ویژه انبه و آناناس. زغال اخته خشک تقریبا همیشه شکر اضافه شده است، زیرا به طور طبیعی بسیار ترش هستند. حتی برای کسانی که شکر اضافه ندارند، حجم فشرده و شیرینی آن باعث می‌شود که غذای زیادی در یک وعده غذا بخورند، و کالری می‌تواند به سرعت اضافه شود.

برخی از میوه های خشک مانند کشمش و زردآلو نیز برای حفظ طراوت و رنگ با دی اکسید گوگرد درمان می شوند. برای اکثر مردم که نگران کننده نیست. با این حال، برخی از افراد حساس هستند، به ویژه آنهایی که آسم دارند. درمان دی اکسید گوگرد روی بسته بندی برچسب زده شده است، بنابراین در صورت لزوم اجتناب از آن دشوار نیست.

میوه های سالم

خرید ارگانیک چطور؟

در مورد میوه‌های ارگانیک و معمولی، چه تازه، چه منجمد یا خشک، انتخاب‌های زیادی داریم. از نظر تغذیه، تفاوت کافی برای انتخاب یکی بر دیگری وجود ندارد، اگرچه مصرف کنندگان ممکن است بر اساس شیوه های کشاورزی و تأثیرات زیست محیطی، یکی را بر دیگری انتخاب کنند. ایران مقرراتی در مورد استفاده از آفت کش ها دارد، اما برخی از میوه ها نسبت به سایرین دارای آفت کش های بیشتری هستند و همیشه توصیه می شود که میوه ها را قبل از خوردن کاملاً بشویید.

تفاوت در ارزش غذایی

میوه های مختلف منابع خوبی از مواد مغذی مختلف هستند. مرکبات سرشار از ویتامین C هستند و سایر میوه ها نیز منابع خوبی از مواد مغذی هستند. چند نمونه در زیر:
پرتغال ، زردالو و زردآلوی خشک

میوه های سالم

علاوه بر مواد مغذی فوق، برخی از میوه ها دارای فلاونوئیدهای بالایی نیز هستند. این گروه متنوعی از ترکیبات است که برخی از آنها آنتی اکسیدان های قوی هستند که از آسیب اکسیداتیو محافظت می کنند و ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی و دیابت را کاهش دهند. به طور خاص، مرکبات در رده فلاونوئیدهای فلاونوئید بالا هستند و تمشک، زغال اخته، زغال اخته و گیلاس در کلاس فلاونوئیدهای آنتوسیانیدین بالا هستند.

پس چه میوه هایی بخوریم؟

همانطور که می بینید، یک میوه وجود ندارد که تمام مواد مغذی را داشته باشد، بنابراین خوردن انواع مختلف، کلید سلامتی است. چیز جدیدی را امتحان کن! بیشتر بزرگسالان باید حدود 2 فنجان در روز از رنگ های متنوع استفاده کنند. میوه های کامل را به آب میوه ترجیح دهید. آنچه در فصل است بخورید، زیرا ارزانتر خواهد بود. و از میوه‌هایتان لذت ببرید: با دقت غذا بخورید تا بو، بافت و طعم را کاملا درک کنید. نوش جان!

میوه های سالم

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *