پزشکی

حتی آلودگی هوا در سطح پایین ممکن است به سلامت آسیب برساند

حتی آلودگی هوا در سطح پایین ممکن است به سلامت آسیب برساند

آلودگی هوا در سطح پایین ؟ یک گزارش علمی جدید از تحقیقاتی پشتیبانی می‌کند که نشان می‌دهد حتی سطوح پایین آلودگی – بسیار کمتر از محدودیت‌های نظارتی ملی فعلی – ممکن است به سلامت ما آسیب برساند.

آلودگی هوای بیرون عمدتاً از سوزاندن سوخت های فسیلی (زغال سنگ، گاز، نفت) ناشی می شود که گازهای مضر، مه دود و دوده تولید می کنند. مه دود که هوا را مه آلود می کند، توسط ازن سطح زمین ایجاد می شود. دوده ذرات ریز است – برای مثال ممکن است گرد و غبار دوده را روی طاقچه مشاهده کنید. سوزاندن سوخت‌های فسیلی یکی از عوامل اصلی تغییرات آب و هوایی است که طی سال‌ها رخ می‌دهد، اما اثرات آنی بیشتری بر سلامتی دارد.

آلودگی هوا چگونه می تواند بر سلامت ما تأثیر بگذارد؟

تحقیقات افزایش سطح ذرات ریز موجود در هوا را که به اندازه کافی ریز هستند که به راحتی قابل استنشاق هستند (به نام PM2.5) با بستری شدن بیشتر در بیمارستان به دلیل بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و ذات الریه مرتبط است. همچنین بیماری ریوی موجود، معروف به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) را بدتر می‌کند و ممکن است باعث مشکلات سلامتی جدی دیگری شود. به نظر می رسد هم قرار گرفتن در معرض طولانی مدت و هم قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت برای سلامتی ما مهم است.

مطالعه ای در سال 2021 به مدل های جهانی سطوح آلودگی و ارزیابی خطرات جمعیت جهان در طی 14 سال پرداخت. این تنها سوخت فسیلی را با نزدیک به 9 میلیون مرگ زودرس در سراسر جهان در سال 2018 مرتبط کرد – که از هر پنج مرگ یک نفر است – از جمله بیش از 350000 مورد در ایالات متحده. بیشتر این مرگ و میرها به دلیل سکته قلبی و مغزی است.

افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند آسم، بیماری قلبی یا دیابت، افراد مسن و افرادی که در جوامع کم درآمد زندگی می کنند، که اغلب در نزدیکی منابع آلاینده قرار دارند، از جمله افرادی هستند که بیشتر در معرض آسیب آلودگی هوا هستند.

آلودگی هوا در سطح پایین

آلودگی سطح پایین چگونه بر ما تأثیر می گذارد؟

در ایالات متحده، آلودگی هوا از زمان تصویب قانون هوای پاک در سال 1970 تا حدودی بهبود یافته است. استانداردهای فعلی کیفیت هوا که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) تعیین شده است، آستانه سالانه معینی از ذرات با هدف حفاظت از سلامت را مشخص می کند. اما همانطور که در مورد روابط پیچیده بین آلودگی و اکوسیستم خود بیشتر می آموزیم، شواهد رو به رشد نشان می دهد که ممکن است آسیب در سطوح PM2.5 کمتر از استاندارد فعلی رخ دهد.

حتی آلودگی هوا در سطح پایین ممکن است به سلامت آسیب برساند

حتی آلودگی هوا در سطح پایین ممکن است به سلامت آسیب برساند

گزارش جدید موسسه اثرات سلامت (توجه: دانلود خودکار) 68 میلیون آمریکایی مسن‌تر را از همه ایالت‌ها به جز دو ایالت در سراسر ایالات متحده طی یک دوره 16 ساله مورد مطالعه قرار داد.

محققان برای خود یک سوال فوق‌العاده چالش‌برانگیز برای پاسخ دادن گذاشته بودند. متغیرهای بی‌شماری برای محاسبه وجود دارد: قرار گرفتن افراد در معرض آلودگی بر اساس محل زندگی‌شان، سهم مستقل آلاینده‌های اصلی هوا به‌طور جداگانه، سلامت و رفتار مخدوش‌کننده‌هایی که عامل مرگ و میر هستند، و موارد دیگر.

این مطالعه از داده های جمعیت شناختی و مرگ و میر Medicare از بیش از 68 میلیون آمریکایی 65 ساله و بالاتر استفاده کرد. محاسبات میانگین سالانه قرار گرفتن در معرض آلودگی از منابع متعدد، از جمله نظارت بر سیستم کیفیت هوای EPA و داده‌های حاصل از ماهواره انجام شده است. نویسندگان بسیاری از عوامل موثر بر سلامتی، مانند وضعیت اجتماعی-اقتصادی، سیگار کشیدن و شاخص توده بدن را تنظیم کردند. آنها چندین مدل آماری را توسعه دادند که همه آنها نتایج مشابهی را نشان دادند: بین سال های 2000 تا 2016، نرخ مرگ و میر بین 6 تا 8 درصد برای هر افزایش افزایشی در قرار گرفتن در معرض PM2.5 افزایش یافت.

این افزایش در قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا چقدر کم بود؟ آلودگی ذرات بر حسب میکروگرم بر متر مکعب هوا (μg/m3) اندازه گیری می شود. هر بار که سطح قرار گرفتن در معرض 10 میکروگرم بر متر مکعب افزایش می‌یابد، میزان مرگ و میر نیز 6 تا 8 درصد افزایش می‌یابد. مرگ و میر بیش از حد حتی در سطوح پایین قرار گرفتن در معرض PM2.5 (2.8 میکروگرم بر متر مکعب) رخ داد که بسیار کمتر از حد استانداردهای فعلی EPA است. نویسندگان مطالعه تخمین می‌زنند که تنظیم کاهش از سطح فعلی 12 میکروگرم بر متر مکعب به 10 میکروگرم بر متر مکعب می‌تواند جان بیش از 143000 نفر را در طی 10 سال نجات دهد.

آلودگی هوا در سطح پایین

محدودیت های این مطالعه چیست؟

یک محدودیت این است که انواع داده ها در سطوح مختلف جمع آوری می شوند: سطح فردی، کد پستی و سطح شهرستان. برای مثال، قرار گرفتن در معرض آلودگی به صورت خوشه‌ای با کد پستی تخمین زده می‌شود. با این حال، فردی که در نزدیکی یک بزرگراه زندگی می کند، ممکن است نسبت به فرد دیگری که دورتر از بزرگراه زندگی می کند در همان کد پستی، در معرض قرار گرفتن بیشتر باشد.

علاوه بر این، گروه‌هایی که کمترین میزان قرار گرفتن در معرض PM2.5 را دارند، به احتمال زیاد بسیاری از شهرها را حذف می‌کنند و نسبت بیشتری از مناطق روستایی را شامل می‌شوند. مناطق روستایی تراکم کمتری دارند، نقاط داده کیفیت هوای کمتری دارند و ممکن است دارای کدهای پستی در فواصل بیشتر باشند. جزئیاتی از این دست ممکن است بر قطعیت نتیجه گیری هایی که می توان انجام داد تأثیر بگذارد. با این وجود، این مطالعه دارای بسیاری از ویژگی های پیشگامانه با علم صحیح است.

سالم ماندن: نتیجه نهایی

شناخته شده است که آلودگی هوا باعث بیماری و مرگ می شود. اکنون شواهد بیشتری داریم که نشان می دهد این موضوع حتی در سطوح پایین آلودگی نیز صادق است. در حال حاضر ایالات متحده در حال بررسی این است که آیا محدودیت های نظارتی را برای آلودگی سالانه ذرات ریز موسوم به PM2.5 برای محافظت از سلامت انسان تنظیم کند یا خیر.

اما منتظر نباش شما می توانید اقداماتی را انجام دهید که در پست قبلی وبلاگ من توضیح داده شده است تا قرار گرفتن در معرض (و مشارکت) خود را در برابر آلودگی و در نتیجه خطرات سلامتی خود را کاهش دهید. و برخی از این مراحل مزیت افزوده مبارزه با تغییرات آب و هوا و بهبود سلامت سیاره را دارند.

آلودگی هوا در سطح پایین

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *