پزشکی

درمان طبیعی یبوست از نظر دانشگاه هاروارد

درمان طبیعی برای یبوست از نظر دانشگاه هاروارد

شاید یک سوال اساسی به نظر برسد، اما یبوست چیست؟ این اصطلاح می تواند انواع مختلفی از مشکلات مربوط به حرکت روده را توصیف کند. یبوست می تواند به معنی مدفوع سفت و پلت مانند یا با حجم کم باشد. همچنین می تواند زور زدن بیش از حد، عدم اجابت مزاج روزانه یا احساس اینکه نمی توانید تمام مدفوع را خارج کنید را توصیف کند. همه اینها توصیفی از یبوست هستند، اما علائم آن متفاوت است.

یبوست مزمن چیست؟

یبوست زمانی مزمن می شود که هفته ها تا ماه ها طول بکشد. علائم مختلف یبوست ممکن است به معنای مسائل مختلفی باشد، و بنابراین نیاز به درمان های متفاوتی دارد، بنابراین باید هنگام توصیف مسائل منحصر به فرد خود برای پزشک خود شفاف باشید.

برای رفع یک تصور غلط رایج در بین کسانی که عادت به اجابت مزاج روزانه دارند: این کاملاً طبیعی است که هر روز اجابت مزاج نداشته باشید. در حالی که اجابت مزاج بسیار کم (به طور کلی به عنوان دو یا کمتر در هفته پذیرفته می شود) می تواند باعث ناراحتی شود، نیازی به حرکت روزانه روده های شما وجود ندارد.

درمان طبیعی برای یبوست از نظر دانشگاه هاروارد

درمان طبیعی یبوست از نظر دانشگاه هاروارد

دو نوع یبوست وجود دارد. اولین مورد، حرکت کند محتویات در سراسر دستگاه گوارش (GI) است. شکل دوم یبوست نزدیک به خروجی رخ می دهد و به دلیل مشکلاتی در عضلات لگن، محتویات روده به سختی خارج می شود. برای اولین شکل یبوست، درمان می تواند شامل افزودن فیبر از طریق مکمل ها یا افزایش مصرف میوه و سبزیجات باشد. شکل دوم ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر داشته باشد، با آزمایش‌ها یا روش‌های تصویربرداری.

من حتما یبوست دارم! چرا این اتفاق می افتد؟

دلایل زیادی وجود دارد که شما می توانید یبوست داشته باشید، و ابتدا مهم است که علت آن را درک کنید. برخی از علل برگشت پذیر یبوست وجود دارد که ممکن است حرکات روده را بهبود بخشد. اگر یبوست یک شکایت جدید است، قبل از افزودن فیبر به رژیم غذایی خود باید علائم را با پزشک مراقبت های اولیه خود بررسی کنید تا مطمئن شوید که نیازی به آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس شکم یا آزمایش های آزمایشگاهی ندارید. اگر داروی جدیدی مصرف می‌کنید، یا خونریزی مقعدی، درد شکم، کاهش وزن یا حالت تهوع و استفراغ دارید، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا هر یک از این علائم ممکن است به این معنی باشد که شما نیاز به ارزیابی سایر شرایط پزشکی جدی‌تر دارید.

به جز مصرف دارو برای درمان یبوست چه کاری می توانم انجام دهم؟

این یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که از بیماران می‌پرسم، و مطالعات مربوط به افزودن فیبر به رژیم غذایی با میوه‌ها و سبزیجات را بسیار جذاب می‌کند. آنچه توصیه برنامه‌های درمانی خاص را دشوار می‌کند این است که داده‌های خوبی برای کمک به پزشکان برای پیشنهاد رژیم گیاهی یا فیبر خاصی وجود ندارد، همانطور که ما دوزهای استاندارد شده داروها را توصیه می‌کنیم.

یک مطالعه جدید جذاب با عنوان “کارآزمایی اثربخشی مقایسه ای اکتشافی کیوی سبز، پسیلیوم یا آلو خشک در بیماران ایرانی  مبتلا به یبوست مزمن” در مجله ایرانی گوارش به دنبال مقایسه مستقیم روش های مختلف و کاملا طبیعی برای درمان یبوست مزمن است. آلو خشک (به عنوان شکلی از فیبر غذایی گیاهی) و پسیلیوم راه‌هایی برای درمان یبوست مزمن هستند. جای تعجب نیست که همه شرکت کنندگان توانستند به هدف اصلی افزایش حرکات روده دست یابند. به نظر می رسد که کیوی با عوارض جانبی کمتری به این مزیت دست یافته است.

محدودیت های مهمی برای این تحقیق وجود دارد. اکثریت قریب به اتفاق بیماران زن و میانگین سنی آنها 43 سال بود که نمونه ای از بیماران مبتلا به یبوست مزمن است. بیماران از چه مداخله ای (کیوی، آلو، یا پسیلیوم) دریافت می کردند آگاه بودند. مطالعه نسبتاً کوچک بود و فقط حدود 80 بیمار داشت. و باید دید که آیا تسکین یبوست با کیوی پس از چهار هفته (که مدت زمان مطالعه بود) ادامه دارد یا خیر. با این حال، افزودن بالقوه دیگری به رژیم غذایی برای افرادی که به دنبال درمان های طبیعی برای رسیدگی به یک شکایت مزمن هستند، ارائه می دهد. تحقیقات جدید به اندازه کافی خوب است که می توانم کیوی را به بیمارانی که به دنبال رفع یبوست هستند توصیه کنم.

بیایید بگوییم رویکرد طبیعی کار نمی کند: پس چیه؟

مانند هر چیزی که به تنهایی امتحان می کنید، اگر یبوست دارید که جدید است و به چیزهایی که در خانه امتحان می کنید پاسخ نمی دهد، با پزشک خود مشورت کنید و ببینید آیا نیاز به ارزیابی برای آنچه ممکن است باعث مشکلات شما شده باشد، دارید یا خیر. اعتراف به اینکه دریافت فیبر کافی (در هر وعده غذایی 5 گرم) با رژیم مدرن غربی گاهی اوقات سخت است، شرم آور نیست. دلایل خوبی علاوه بر یبوست (مانند سلامت روده بزرگ و باکتری های سالم روده) وجود دارد که سعی کنید تا حد امکان فیبر مصرف کنید. اگر قادر به مصرف فیبر کافی (یا کیوی کافی!) برای بهبود یبوست خود نیستید، تعداد زیادی ملین بدون نسخه و با نسخه قوی وجود دارد که کار بسیار خوبی برای درمان این بیماری انجام می دهد. وقتی شک دارید، دست دراز کنید! هنگامی که سایر درمان های ایمن و موثر در دسترس هستند، نیازی به رنج نیست.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *