دسته‌بندی نشده

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت

 

 

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت

به عنوان یک متخصص مراقبت از زخم ، احتمالاً شما تعدادی از شرایط ناخن و ناهنجاری هایی را که در بین مردم عمومی رخ میدهد ، درمان کرده اید. اما هنگامی که با بیماران دیابتی کار میکنید ، توجه و شناسایی تغییرات از اهمیت بیشتری برخوردار ست. این به این دلیل ست که تغییر میتواند با سرعت بیشتری در پای دیابتی اتفاق بیفتد و آسیب شناسی در ناخنهای پا دیابتی در نهایت میتواند منجر به تجزیه پوست ، زخم پا و عفونت شود. بنابراین ، چه عواملی باعث تغییر ناخن میشود؟ دقیقاً باید به دنبال چه چیزی باشید؟ ما شما را تحت پوشش قرار دادیم.

 

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت

 

چرا سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت
تغییرات در ناخنهای پا دیابتی معمولاً به دلیل موارد زیر است:

گردش ضعیف
تروما – که به دلیل نوروپاتی اغلب مورد توجه قرار نمیگیرد
حساسیت عمومی به عفونتهای قارچی – ناشی از سطح بالای گلوکز در خون

 

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت را جستجو کنید
اولین تغییر ناخن پا که در بیماران دیابتی مشاهده خواهید کرد احتمالاً تغییر رنگ است. بیشتر آنها مقداری زردی ناخن دارند ، اگرچه سایه و درگیری آن متفاوت ست. تغییر رنگ ممکن است از لبه دیستال (نوک) شروع شود و تا ریشه بستر ناخن ادامه یابد. سایه میتواند زرد روشن ، مایل به قهوه ای یا حتی زرد قناری باشد.

وقتی ناخنهای پا قرمز ، قهوه ای یا سیاه می بینید ، اغلب یک هماتوم زیر زبانی – یا مجموعه ای از خون زیر ناخن ست – که ممکنه در اثر ضربه حاد یا مزمن ایجاد شود. از آنجا که ملانوم سرطانی میتواند منجر به سیاه شدن ناخنهای انگشتان پا شود ، پس از آنکه بتوانید ضربه را رد کنید ، بدخیمی را بررسی کنید.

 

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت

 

انواع تغییرات ناخن و شرایط
علاوه بر تغییر رنگ ناخن ، برای این نوع تغییرات در پای دیابتی نیز هوشیار باشید.

 

Onychauxis
ضخیم شدن یا هیپرتروفی صفحه ناخن انگشت پا (بدون تغییر شکل). به طور معمول شامل تغییر رنگ یا از بین رفتن شفافیت ست. اگرچه اونیكوكسی میتواند بخشی طبیعی از پیری باشد ، اما این نیز از علائم شایع دیابت است. متأسفانه ، نگهداری ناخن های ضخیم انگشتان پا برای بیمار بسیار دشوار است ، که ممکنه منجر به تغییر شکل مانند Ram’s Horn شود (شرح داده شده در زیر). در وبلاگ WCEI ، “ناخنهای پا دیابتی ، نکات برتر برای اصلاح مناسب” ، ما توصیه میکنیم که ناخنهای دیابتی را در طول زمان درمان مطلوب نگه دارید. شما همچنین میتوانید یک راهنمای معاینه نوروپاتیک پا را بارگیری کنید.

Onychocryptosis
این ناخن نیز به عنوان ناخن پا در داخل مغز شناخته میشود ، این زمانی است که ناخن به بافت زیر جلدی در امتداد کناره های ناخن رشد میکند. در یک فرد غیر دیابتی ، این میتواند یک وضعیت بسیار دردناک باشد. با این حال ، در یک بیمار دیابتی ، نوروپاتی محیطی میتواند احساس را مهار کند ، و شرایط ممکنه بدون اطلاع بیمار پیشرفت کند. به احتمال زیاد ناخنهای انگشت پا را در یک انگشت چاق تر و بخصوص در کسانی که پاها متورم است مشاهده میکنید. از دیگر علل می توان به کفش نامناسب ، برش ناخن نا مناسب یا ضربه قبلی اشاره کرد.

 

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت
که به Ram’s Horn نیز معروف است ، این یک ضخیم شدن پایه ناخن پا با تغییر شکل شدیده. ناخن ظاهری کاملاً خمیده و قلابی خواهد داشت. این امر اغلب به دلیل ناخن کوبی ناگهانی اتفاق می افتد ، که در بیماران دیابتی شایعه ، که اغلب از کوتاه کردن ناخنهای خود میترسند و یا از درخواست کمک خجالت میکشند (به دلیل انژیوکسی و سایر آسیبهای ناخن). تروما ، پسوریازیس یا ناسازگاری کفش با کفش می تواند منجر به یک شاخ Ram شود.

 

ناخن Pincer یا Trumpet
یک انحنای شدید که از راه دور افزایش می یابد. مانند تشکیل یک شیپور یا مخروط. همانطور که ناخن به داخل می پیچد یا میپیچد. می تواند باعث شکستگی و زخم شدن پوست شود. و برای بیمار بسیار دردناک باشد (مگر اینکه نوروپاتی نیز وجود داشته باشد). یک بار دیگر ، کفشهای نامناسب و همچنین خار استخوان و عفونتهای قارچی می توانند به این مشکل اضافه کنند. برخی از بیماران همچنین دارای استعداد ارثی نسبت به ناخنهایی هستند که در این فرم پیچ می شوند.

 

ناخن تکه تکه شده
سطح ناخن صاف است. در حالی که یک یا هر دو لبه صفحه ناخن با زاویه 90 درجه به پایین در حاشیه بافت نرم تا میخورند.دقیقاً مانند شکل منگنه. در حالی که وراثت میتواند نقش داشته باشد ، مقصر احتمالاً کفشهای تنگ یا آسیب دیدگی است.

 

پارونیشیا
عفونت سطحی اپیتلیوم جانبی صفحه ناخن در دیابتیها ضعف برش ناخن اغلب مقصر اند. مانند سایر عفونتها ، اریتم (قرمزی) ، ورم (تورم) ، حساسیت به لمس در امتداد ناخن و نوسانات (حرکتی موج مانند که هنگام لمس پوست احساس خواهید کرد) مشاهده میشود.

 

اصطلاح عفونت قارچی در پا
اصطلاح عفونت قارچی هر قسمت از ناخن اند. همانطور که قبلا ذکر شد. بیماران دیابتی بیشتر در معرض قارچ هستند. در آغاز ، عفونتهای قارچی بدون علامت هستند. و به سمت تغییرات آرایشی که ممکن است بیمار را هشدار دهد – مانند تغییر رنگ – پیشرفت می کنند. با این حال ، در صورت عدم درمان ، اونیکومایکوزیس می تواند باعث درد ، از دست دادن مهارت و پارستزی (بی حسی یا گزگز) شود. در نهایت ، میتواند در ایستادن یا راه رفتن اختلال ایجاد کند.

 

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت مراقب باشید 
معاینات منظم بصری یک مرحله ضروری در مراقبت از بیماران دیابتی . و وقتی نوبت به شناسایی مشکلات ناخن می رسد. که می تواند منجر به زخم پا در آینده شود. زودتر همیشه بهتر است. ارزیابی کفش نیز با توجه به نقشی که یک تناسب نامناسب می تواند در ایجاد تغییر شکل ناخن ایفا کند ، در سلامت پای دیابتی کلیدی است.

با آگاهی از انواع ناهنجاری های پای دیابتی و آگاهی از تغییرات ناخن ، می توانید به مراقبت بهتر از بیماران دیابتی خود کمک کرده و در اسرع وقت با درمان مناسب مداخله کنید.

 

چه چیزی دیده اید؟
تجربیات شما در مورد بیماران دیابتی و مراقبت از ناخن پا چیست؟

آیا مورد چالش برانگیزی دارید که بخواهید به اشتراک بگذارید؟

ما( سیب طب )دوست داریم داستان های شما را بهمراه توصیه ها یا بینش های شما در مورد این موضوع بشنویم. لطفا سوالات خود را در نظرها بگذارید.و یا وانس آپ گزیته مشاوره زا انتخاب کنید و  از مشاوره رایگان زخم بهره مند شوید و اگر کارشناس زخم هستید میتوانید دوره های آنلاین و داخلی را در زمینه مدیریت پوست و زخم ، دیابت و استومی با ما هماهنگ کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *