دسته‌بندی نشده

کاربرد سونوگرافی در پزشکی

 

 

دستگاه سونوگرافی  و کاربرد سونوگرافی در پزشکی

چگونگی ساخت سونوگرافی 

کاربرد سونوگرافی در پزشکی توسط دو فرد دانشمند به نام های (بت دبیلو) و (اورنشتاین)که همون رادیولوژی امروزی برای کمک به مردم جهان ساخته شده است .تولید کنندگان سونوگرافی امکانات دستگاه سونوگرافی را به صورت کوچک و راحت ساخته اند که در مواقع ضروری به کمک مردم جهان بیاید مثل جنگ و یا توسط فضانوردان در فضا و…. احساس رضایت رضایت مندی مردم راجلب کنند.

 فناوری سونوگرافی به روش های مختلف انجام میشود : 

joan baker,msr ,rdms,rdcs ارائه شده اندبیگر رئیس سازمان ارگونومیک درصحبت های خود نحوه ساخت سونوگرافی و کاربرد سونوگرافی در پزشکی به مردم معرفی میکند کمک به صنعت پزشکی میکند. ریشه های سونوگرافی را یمتوان در یونان باستان پیدا کرد مثل ریشه باستانی فیثاغورس برای کمکه به مردم پیداشده است.

دانشمند پیزو الکتریکی از فیزکدانان فرانسوی کشف کرد پیزو الکترونیکی را درسال 1877لحظه وقوع سونوگرافی برای رفع نیاز به مردم سی وپنج سال بعد دستگاه سونوگرافی توسط پل لاسریفیون ساخته شد و برای احساس و رفع نیاز مردم و با کمک دانشمندان این حوزه و باکشف اشعه ایکس توسط دانشمند دیگر رفته رفته سر تکامل سونوگرافی کامل شده و برای رفع نیاز مردم جهان اختراع شده و کاربرد سونوگرافی در پزشکی انجام شده .

مشخصات دستگاه سونوگرافی 

هر دستگاه سونوگرافی ا زسه قسمت تشکیل شده :

>  صفحه نمایش
منبع تغذیه (برق)
پراب های دستگاه(چند نوغ پراب دارد:خمیده وکانوکس .تخت .داخل رحمی و آرایه فلزی) 

صفحه نمایش : صفحه ای  که تصویر از داخل بدن انسان را نمایش میدهد و برای نمایش به مردم و کمک  به جهان

منبع تغذیه :منبعی برای راه اندازی دستگاه و روشن شد دستگاه

پراب ها :همنوطور که در قسمت بالا گفتم پراب ها چند بخش دارد و در قسمت هایمختلف بدن انسان ورد استفاده قرار میگیرد تا نیاز انسان ها رت رفع کنند

یک نوع پراب مورد استفاده و کاربردی پرروب های شکمی هستند که وارد بدن انسان که میشوند صوت وجود دارد و باعث عدم نمایش در صفحه نمایش میشود که ژل سونوگرافی تا جا ممکن جلوی این عمل را میگیرد و خطا هاو میزان اشتباهات را کاهش میدهد.کاربرد سونوگرافی در پزشکی بسیار مهم بوبده و برای رفع نیاز مردم انجام میشود .

کاربرد سونوگرافی درپزشکی

کاربرد سونوگرافی درپزشکی

سونوگرافی در  خانم ها 

کاربرد سونوگرافی در پزشکی برای پیدا کردن بیمارهای مختلف در زنان انجام میشود و به چندین حالت مختلف به زنان کمک میکند:

 • کمک به انواع بیماریها در زنان مثا توده های رحم و بیماری ها مربوط به تخمدان و لگن دستگاه اداری و ادرار بدن دستگاه سونوگرافی با قابلیتی که دارد باعث میشود که تشخیص دهد این نوع بیماریها برای کمک به زنان و از روی شکم با  استفاده ازپراب و ژل های سونوگرافی انجام میشود و تشخیص داده میشود.
 • تعیین مکان (ال یو دی ) lid وسیله ای برای انجام و پیگیری حاملگی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • سونوگرافی در پزشکی پیشرفت چشم گیری داشته و برای مشخص کردن زمان حاملگی و جنین و حرکات های در دوران حاملگی و برای رفع نیاز به مردم
 • در پیدا کردن بیماریهای جنین و سقط و نقص های جنین در دوران حاملگی دستگاه به درستی تشخی میدهد.

نکات کامل قبل ازسونوگرافی درزنان

>  سونوگرافی برای زنان در ماه های اولیه حاملگی به نوشیدن آب توجه زیادی میشود و باعث بهتر دیده شدن تصویر در صفحه نمایش سونوگرافی میشود.

>  سونوگرافی داخل واژن (مثانه) زنان باید زمان کافی برای دوران حاملگی یا همان دوران نیمه پر باشد و بارهای اول انجام و دیگر به صورت کمتر و برای رفع نیاز مادربه فرزند انجام میشود .

انواع سونوگرافی

 1. سونوگرافی واژینال :پراب این دستگاه برای داخل واژن زنان و در اوایل دوران حاملگی مورد استفاده است
 2. سونوگرافی غیر استاندارد :از پراب د رجاهایی که نیاز نیست استفاده شده و باعث انجام و پراب مخصوص قسمت های مختلف بدن
 3. سونوگرافی استاندارد:از پراب ها برخلاف غیر استاندارد استفاده ازپراب در جاهای مخصوص به خود و برای رفع نیاز به خدمت مردم
 4. سونوگرافی اولستراند :این بخش باعث فرکانس رفت و برگشت به دستگاه و بدن انسان میشود که با توجه به خون بدن انسان فرکنس مورد استفاده قرار میگیرد
 5. سونوگرافی 3بعدی :از پراب مخصوص خودش استفاده میشود که برای نشان دادن تصاویر به صورت سه بعدی که جلوه بهتر صفحه نمایش به دکتر نشان میدهد
 6. سونوگرافی 4بعدی و 3 بعدی از این نوع پراب مخصوص و استفاده برای ثبت حرکات در جنین داخل شکم مادر و حرکات با تصویر بالا و با وضوع بالا برا یرفع نیا زخواسته مردم انجام میشود .

 

بازگشت به لیست

1 نظر در “کاربرد سونوگرافی در پزشکی

 1. علیرضا گفت:

  مقاله خوب و عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *