پزشکی

آیا جنسیت جراح شما مهم است؟ یک موضوع جدید تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد

آیا جنسیت جراح شما مهم است؟ یک موضوع جدید تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد

آیا جنسیت جراح شما مهم است؟ اگر پزشک شما جراحی را توصیه کند، چیزهای زیادی برای فکر کردن وجود دارد و سوالات زیادی برای پاسخ دادن وجود دارد. آیا واقعا به این جراحی نیاز دارم؟ آیا باید نظر دومی داشته باشم؟ آیا بیمه من عمل من را پوشش می دهد؟ بهبودی من چقدر طول می کشد؟

اما در اینجا چیزی وجود دارد که ممکن است به آن توجه نکرده باشید: آیا جنسیت جراح شما بر شانس انجام عمل جراحی شما تأثیر می گذارد؟ طبق یک مطالعه در JAMA Surgery، ممکن است.

چگونه جنسیت جراح ممکن است

آیا جنسیت جراح شما مهم است؟ یک موضوع جدید تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد

آیا جنسیت جراح شما مهم است؟ یک موضوع جدید تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد

بر نتایج جراحی تأثیر بگذارد؟

این مطالعات به دست آمده بیش از 1.3 میلیون بزرگسال و نزدیک به 3000 جراح را که بین سال‌های 2007 تا 2019 یکی از 21 عمل جراحی رایج انتخابی یا اورژانسی را در کانادا انجام دادند، بررسی کرد. جراحی های ستون فقرات

محققان تعداد دفعات وقوع پیامدهای نامطلوب (عوارض جراحی، بستری مجدد در بیمارستان یا مرگ) را در 30 روز پس از جراحی در بین چهار گروه بیمار مقایسه کردند:

بیماران مردی که توسط جراح مرد عمل می‌شوند (39% از عمل‌ها)
بیماران زن با جراح مرد (50٪ از عمل ها)
بیماران زن با جراح زن (7٪ از عمل ها)
بیماران مرد با جراح زن (4٪ از عمل).
در اینجا چیزی است که آنها پیدا کردند:

آیا جنسیت جراح شما مهم است؟

حدود 15 درصد از همه بیماران پیامدهای نامطلوبی را تجربه کردند.
زمانی که جنسیت جراح و بیمار متفاوت بود (در مقایسه با بیمارانی که جنسیتشان یکسان بود، خطر عوارضی مانند خونریزی شدید، حمله قلبی یا نارسایی کلیه، 9 درصد بیشتر بود، و خطر مرگ 7 درصد بیشتر بود. جراح آنها).
بیشتر خطر ابتلا به جراح که جنسش متفاوت بود، توسط بیماران زن تجربه شد. در مقایسه با زنانی که جراح زن داشتند، زنان دارای جراح مرد 11 درصد بیشتر از بستری شدن مجدد در بیمارستان، 16 درصد بیشتر از عوارض و 32 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ بودند.
تفاوت‌های کوچک‌تری برای بیماران مرد مشاهده شد، اما نتایج آنها همچنان به نفع جراحان زن بود. بیماران مرد در صورتی که جراح آنها زن بود به جای مرد، 13 درصد مرگ و میر کمتر و 6 درصد نرخ بستری مجدد کمتر داشتند.
این مطالعه برای تعیین اینکه چرا این نتایج مشاهده شد طراحی نشده بود. با این حال، نویسندگان آن پیشنهاد می‌کنند که تحقیقات آینده باید تفاوت‌های خاص در مراقبت، روابط بیمار و جراح، معیارهای اعتماد، و سبک‌های ارتباطی بین چهار گروه بیمار را مقایسه کند. همچنین ممکن است جراحان زن دستورالعمل های استاندارد را با دقت بیشتری نسبت به همتایان مرد خود دنبال کنند. پزشکان در نحوه رعایت دقیق دستورالعمل ها تفاوت زیادی دارند، اگرچه مشخص نیست که آیا این ممکن است بسته به جنسیت پزشک متفاوت باشد یا خیر.

 تحقیقات دیگر نشان می دهد که جنسیت پزشک و بیمار مهم است؟

این اولین مطالعه ای نیست که نشان می دهد در مورد کیفیت مراقبت های پزشکی، جنسیت پزشک اهمیت دارد. نمونه های دیگر شامل مطالعه قبلی در مورد جراحی های رایج، تحقیقات در مورد بیماران مسن بستری در بیمارستان و بیماران مبتلا به حملات قلبی است. هر مطالعه نشان داد که بیماران پزشکان زن بهتر از پزشکان مرد رفتار می کنند. نتایج مشابهی برای مرور تحقیقات بر روی بیماران مبتلا به بیماری قلبی عروقی گزارش شد.

در این تحقیق اخیر یک پیچ اضافه وجود دارد: بیشترین تفاوت در نتایج در میان بیماران زن بود که توسط پزشکان مرد مراقبت می شدند. بنابراین، دلیلی وجود دارد که نگاه دقیقی به این موضوع داشته باشیم. جراحان زن چه کاری متفاوت انجام می دهند – به ویژه با بیماران زن خود – که منجر به نتایج بهتر در مقایسه با جراحان مرد می شود؟

موضوع حساسی است,

بیایید با آن روبرو شویم: حتی افزایش این احتمال که جنسیت جراح اهمیت دارد، می تواند برخی از پزشکان را به حالت تدافعی وادار کند، به ویژه آنهایی که بیمارانشان نتایج بدتری داشتند. اکثر پزشکان به احتمال زیاد بر این باورند که بدون توجه به جنسیت بیمار، مراقبت های با کیفیتی را برای همه بیماران خود ارائه می دهند. پیشنهاد در غیر این صورت به طور قابل پیش بینی بیش از مقدار معمول بررسی دقیق و انتقاد از تحقیق را به همراه خواهد داشت.

البته، منصفانه است که سؤالاتی را مطرح کنیم و نسبت به یک مطالعه مشکوک باشیم. به عنوان مثال، آیا ممکن است جراحان مرد موارد پیچیده تری را بر عهده بگیرند یا به آنها محول شود؟ یا، شاید اعضای غیرجراح تیم‌های جراحی، مانند پرستاران، کارآموزان و دستیاران پزشک که مراقبت‌های قبل، حین و بعد از جراحی را ارائه می‌دهند، با نتایج آن ارتباط داشته باشند. در حالی که این مطالعه سعی در توضیح این عوامل و سایر عوامل داشت، یک مطالعه مشاهده‌ای بود، که اغلب کنترل کامل عوامل مخدوش کننده برای آن غیرممکن است.

آیا جنسیت جراح شما مهم است؟

خط پایین

اگر جراحی شما اورژانسی باشد، شانس کمی برای برنامه ریزی زیاد وجود دارد. حتی اگر جراحی شما انتخابی باشد، در بسیاری از کشورها – از جمله کانادا که این مطالعه در آن انجام شد – بیشتر جراحان مرد هستند. این حتی در جاهایی که دانشکده های پزشکی تعداد دانشجویان دختر و پسر مشابهی دارند نیز صادق است. اگر احتمال کمی برای دریافت مراقبت از یک جراح زن وجود داشته باشد، ممکن است هر گونه مزیت بالقوه از بین برود.

تخصص و تجربه یک جراح در روش های خاص بیشترین اهمیت را دارد. انتخاب جراح تنها بر اساس جنسیت، حتی با توجه به آخرین تحقیقات، غیر عملی است.

اما اگر بیماران جراحان زن واقعاً نتایج بهتری نسبت به بیماران جراحی شده توسط جراحان مرد داشته باشند، درک دلیل آن ضروری است. تشخیص اینکه جراحان زن چه کارهایی را به خوبی انجام می دهند (یا چه کاری را که جراحان مرد انجام نمی دهند) یک هدف ارزشمند است که می تواند نتایج را برای همه بیماران، صرف نظر از جنسیت آنها و پزشکانشان، بهبود بخشد.

آیا جنسیت جراح شما مهم است؟

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *