پزشکی

برنده رقیق کننده خون چیست ؟

برنده رقیق کننده خون چیست ؟

رقیق کننده خون ؟به طور معمول، خون ما طوری طراحی شده است که در صورت لزوم لخته شود تا از تبدیل شدن هر بریدگی یا کبودی جزئی به یک خونریزی تهدید کننده حیات جلوگیری کند. سیستم پیچیده ای از سلول های خونی، پروتئین ها و رگ های خونی جریان خون را به درستی حفظ می کند و از لخته شدن جلوگیری می کند – مگر در زمان و مکان مناسب. با این حال، برخی از مشکلات سلامتی گاهی اوقات باعث لخته شدن خون در شریان‌ها یا وریدها می‌شوند که می‌تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. برای کمک به درمان یا پیشگیری از لخته شدن خون غیرطبیعی، پزشکان ممکن است داروهایی به نام رقیق کننده های خون را تجویز کنند.

به احتمال زیاد تبلیغات یکی از این داروها، Eliquis (apixaban) را دیده اید که در همه جا ظاهر می شود. همانطور که در مورد اکثر تبلیغات داروها صادق است، اطلاعات ارائه شده ممکن است روشنگر باشد، اما همچنین ممکن است گیج کننده باشد. و ممکن است اطلاعات مرتبط دیگری وجود نداشته باشد. بیایید به یک تبلیغ نگاهی بیندازیم که در چرخش شدید بوده است. (این آگهی فقط استفاده از Eliquis را برای لخته شدن خون در وریدها که می تواند عوارض جدی ایجاد کند، مورد بحث قرار می دهد. در مورد مصرف Eliquis برای مشکل ریتم قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی صحبت نمی شود.)

 گوشه و کنار خون چیست؟

زنی نگران که در سایه ها پوشیده شده از بلوک پایین می رود و به گوشه ای می رسد. در حالی که موسیقی شوم پخش می شود، یک صداپیشه توضیح می دهد: “بعد از لخته شدن خون DVT من، فکر کردم: آیا یکی دیگر در گوشه است؟” اکنون، موسیقی سبک و نشاط‌آور می‌شود. همانطور که صدا ادامه می‌یابد، خورشید غروب می‌کند: “یا ممکن است با چیزی که فکر می‌کردم متفاوت باشد؟ می‌خواستم از خودم محافظت کنم. دکترم الیکویس را توصیه کرد.”صداپیشگی ادامه می‌دهد: “الیکویس ثابت شده است که لخته‌های خونی DVT یا PE دیگر را درمان کرده و به جلوگیری از آن کمک می‌کند. تقریباً 98 درصد از بیمارانی که در Eliquis استفاده می‌کنند، لخته‌های خون دیگری را تجربه نکرده‌اند. و Eliquis خونریزی عمده کمتری نسبت به سایر درمان‌های استاندارد دارد.”

خطرات مصرف Eliquis:

برنده رقیق کننده خون چیست ؟

برنده رقیق کننده خون چیست ؟

در میان اطلاعاتی که سازمان غذا و داروی آمریکا در تبلیغات دارویی به آن نیاز دارد، بیانیه مهم ترین خطرات است. صدای جدی مردانه می گوید: “Eliquis می تواند باعث خونریزی جدی و در برخی موارد کشنده شود. اگر دریچه قلب مصنوعی یا خونریزی غیرطبیعی دارید از Eliquis استفاده نکنید.” همچنین در مورد عوارضی که ممکن است به دنبال تزریق ستون فقرات، کبودی آسان یا غیرعادی، خونریزی زیاد یا طولانی مدت، و خطر بالای خونریزی با برخی داروها وجود داشته باشد، هشدار داده شده است. پزشک شما باید در مورد هر گونه اقدامات پزشکی یا دندانپزشکی برنامه ریزی شده بداند.

در سرتاسر این رسیتال، جلوه‌های بصری جذاب هستند: یک زوج شاد رانندگی می‌کنند و در مناظر خیره‌کننده پیاده‌روی می‌کنند.

پایان بزرگ!

زن  اکنون در مکان بهتری قرار دارد: “آنچه در گوشه و کنار است می تواند تعجب آور باشد. از پزشک خود در مورد الیکیس بپرسید.” همانطور که او به گوشه ای دیگر می چرخد، با دختر بچه ای روبرو می شود که در حال باد کردن حباب است و به آغوش او می رود. پایان شیرین، درست است؟

در مورد لخته شدن خون و داروهای رقیق کننده خون چه باید بدانید؟

قبل از بررسی مزایا و معایب این تبلیغ، اجازه دهید در مورد اینکه چرا برخی افراد در وهله اول نیاز به مصرف داروهایی مانند Eliquis دارند، صحبت کنیم.

گاهی اوقات لخته‌های خون غیرطبیعی در شریان‌ها رخ می‌دهد که به طور ناگهانی جریان خون را قطع می‌کند و باعث حمله قلبی یا سکته می‌شود. لخته می تواند در داخل قلب ایجاد شود، به خصوص اگر ریتم قلب نامنظم باشد، مانند فیبریلاسیون دهلیزی. آنها همچنین ممکن است در وریدها (ترومبوآمبولی وریدی یا VTE) تشکیل شوند. لخته‌های موجود در وریدهای عمقی پا (ترومبوز ورید عمقی یا DVT) می‌توانند از طریق جریان خون به ریه‌ها بروند و باعث یک وضعیت تهدید کننده زندگی به نام آمبولی ریوی (PE) شوند. این ممکن است باعث تنگی نفس، درد قفسه سینه و کاهش بالقوه خطرناک در سطح اکسیژن خون شود. سالانه بیش از 100000 نفر در ایالات متحده بر اثر VTE/PE جان خود را از دست می دهند.

برای درمان طولانی‌مدت برای جلوگیری از لخته شدن خون اولیه یا مکرر، افراد از داروهایی به نام رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین استاندارد طولانی مدت (کومادین) یا گزینه‌های جدیدتر مانند آپیکسابان (Eliquis) استفاده می‌کنند.

وارفارین هرگز داروی آسانی برای مصرف نبوده است. این نیاز به نظارت مکرر دارد و با بسیاری از غذاها و سایر داروها تداخل دارد. دوز بهینه می تواند به طور غیر قابل توضیحی تغییر کند، بنابراین افرادی که وارفارین مصرف می کنند گاهی اوقات دچار مشکلات خونریزی یا لخته شدن خون می شوند، حتی اگر دوز آنها تغییر نکرده باشد.

رقیق‌کننده‌های خون جدید در سال‌های اخیر در دسترس قرار گرفته‌اند. Apixaban (Eliquis) یکی از محبوب ترین ها است. و همانطور که در مورد اکثر داروهای جدید صادق است، گران است – تقریباً 500 دلار در ماه هزینه دارد – و به شدت تبلیغ می شود.

چه چیز دیگری باید در مورد Eliquis(الیکویس) بدانید؟

در مقایسه با وارفارین، Eliquis نیاز به نظارت کمتری دارد، با داروهای کمتری تداخل دارد و محدودیت غذایی ندارد.
گزینه های دیگری که ممکن است به طور مشابه موثر باشند عبارتند از: ریواروکسابان (Xarelto)، ادوکسابان (Savaysa)، دابیگاتران (پراداکسا) و بتریکسابان (Bevyxxa). با توجه به دو مطالعه که ریواروکسابان را با آپیکسابان (Eliquis) مقایسه کردند، خطرات و فواید متفاوت است. به عنوان مثال، یک مطالعه لخته های خون کمتر و خونریزی کمتری را با آپیکسابان نشان داد.
رقیق‌کننده‌های خون به غیر از آپیکسابان برای هر حامله‌ای که در حال ایجاد لخته خون است، یا افرادی که سرطان، دریچه‌های مصنوعی قلب یا بیماری‌های شدید کبدی یا کلیوی دارند، توصیه می‌شود.
Eliquis همچنین توسط FDA برای فیبریلاسیون دهلیزی تایید شده است.

کلام آخر 

تبلیغات دارویی برای فروش یک محصول است. در حالی که برخی اطلاعات مفید گنجانده شده است، روی تبلیغات کامل، متعادل یا بی طرفانه حساب نکنید. شما و پزشکتان باید مطمئن شوید که اطلاعات لازم برای تصمیم گیری خوب در مورد داروهایتان را دارید. این را به سازندگان Eliquis یا هر شرکت دارویی دیگری واگذار نکنید.

رقیق کننده خون

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *