دسته‌بندی نشده

انواع و راه های درمان زخم

 

 

 

انواع و درمان زخم

 

بدن انسان می تواند به دلایل مختلفی دچار زخم و عارضه های دردناک شود. هر کدام از این نوع آسیب ها برای درمان به مشاوره درمان زخم نیاز دارند. این امر در کلینیک درمان زخم صورت می گیرد. در ادامه به بررسی آنها و انواع راه درمان آنها پرداخته میشود. روش های درمان زخم بسیار هستند.

 

  1. درمان زخم

    درمان زخم

     

  2.  

    زخم بستر: هنگامی رخ می دهد که فرد بنا بر هر دلیلی مدت زمان زیادی را خوابیده باشد و به قسمتی از بدن به صورت دائم فشار وارد شود. هم چنین گاهی جای گچ بندی طولانی مدت در اندام بدن، این عارضه را ایجاد می کند. این آسیب می تواند در هر ناحیه ای از بدن تحت فشار مانند؛ لگن، پشت پا، کمر، بازوها و… به وجود آید. روش های درمان زخم بستر شامل؛ از بین بردن فشار روی ناحیه آسیب دیده، محافظت از آسیب با گاز دارویی یا سایر پانسمان های خاص، تمیز نگه داشتن محل آسیب، از بین بردن بافت آسیب دیده ، آلوده یا مرده، پیوند پوست سالم به ناحیه آسیب دیده و… اشاره کرد. یکی از روش های کاربردی درمان، وکیوم تراپی می باشد.

 

 

درمان زخم دیابتی

درمان زخم دیابتی

 

 

زخم دیابت: دیابت نتیجه عدم قابلیت بدن در تولید و یا بهره بردن از انسولین می باشد. میزان قند خون در صورت ابتلا به این بیماری افزایش می یابد و به همین علت، زخم های ایجاد شده در بدن به کندی بهبود پیدا می کنند. در این شرایط بهترین کار ارتباط منظم با پزشک و کنترل وعده های غذایی از نظر ارزش غذایی است. در این بازه اهمیت دارد که همچنان فعال باقی بمانید و انرژی و انگیزه ی خود را حفظ کنید. داروهای تجویز شده را سر وقت مصرف کنید و قند خون خود را کنترل کنید. در صورت ایجاد هرگونه آسیب در بدن، شما نیاز به مراجعه به پزشک و مصرف داروهای تجویزی و سایر مراقبت ها و استفاده از روش های درمانی برای درمان  خود مانند اوزون تراپی دارد.

درمان زخم دیابتی

 

درمان زخم دیابتی

 

زخم پا: آسیب هایی که در پا ایجاد می شوند می توانند از هر علتی نشات گرفته باشند. برخی از آنهh معمولا شامل؛ وریدی، نوروپاتی یا همان دیابتی، ایسکمیک (شریان ها) و… می باشند. عارضه های پا به دلیل این که در اندام حرکتی اصلی(پا) ایجاد می شوند میتوانند شما را به دردسر بیندازند. پس بهتر است قبل از بحرانی شدن وضعیت به درمان  خود بپردازید.

 

 

 

 

وکیوم تراپی و اوزون تراپی

 

وکیوم تراپی (VAC): در این روش یک بانداژ مخصوص که یک لوله درون آن تعبیه شده متناسب با اندازه ی آسیب شما تهیه می شود. این لوله عمل مکش را انجام داده و مایعات ترشح شده را در یک مخزن جمع آوری می کند. این روش به بهبود و درمان زخم سریع شما و همچنین تمیز نگه داشتن محل آسیب کمک بسیاری می کند. از این روش درمانی نباید برای درمان آسیب های نزدیک به مفاصل، آسیب های عفونی و سرطانی و یا در نواحی که پوست حساس و ظریف است استفاده کرد.

 

اوزون تراپی زخم: از این روش برای درمان درد های مفصلی به ویژه درد زانو استفاده میشود. یکی دیگر از کاربرد های این روش درمان زخم است. این روش، روشی نسبتا جدید و نوین است. در این روش اوزون به جریان خون وارد شده و باعث کمک به ترمیم و فراهم آوردن مواد مورد نیاز برای ترمیم آسیب می شود. اوزون تراپی در کلینیک اوزون تراپی انجام می شود.

 

انواع زخم ها
مرکز التیام زخم SOMC پیشرفته ترین زخم را برای انواع زخم ها ارائه می دهد. برخی از برنامه های مراقبت از زخم ما عبارتند از:

 

مراقبت از زخم دیابتی
زخم های دیابتی عبارتند از تجزیه پوست در ناحیه ای از پا. آنها می توانند به سرعت پیشرفت کنند و ممکن است دردناک و بهبودی آن دشوار باشد. عفونت یک عارضه شایع است. زخم های دیابتی می تواند ناشی از دیابت شیرین کنترل نشده ، نارسایی عروقی ، کمبود احساس ، کفش نامناسب ، ضربه یا وراثت باشد. خود درمانی توصیه نمی شود. تأخیر در درمان زخم دیابتی دلیل اصلی قطع عضلات غیر آسیب زا است ، بنابراین مراقبت از این مورد را به تعویق نیندازید.

 

مراقبت از زخم پا
شایعترین علت زخم پا گردش خون ضعیف است ، اما سایر دلایل و عوامل تشدید کننده شامل دیابت کنترل نشده ، کلسترول بالا ، سیگار کشیدن ، گردش خون شریانی ضعیف (معروف به PAD) و رگهای واریسی است. خطر زخم پا با افزایش سن افزایش می یابد ، اما مردان و زنان به طور مساوی آزار می دهند. مهمترین مرحله در بهبود زخم پا یافتن دلیل ایجاد آن و کنترل عواملی است که باعث می شود زخم ترمیم نشود. برخی از درمان ها شامل بانداژهای فشاری ، جراحی برای بهبود جریان خون و درمان اکسیژن پرفشار (HBO) است.

 

مراقبت از Bedsore
زخم های فشار وقتی ایجاد می شوند که فرد بدون تغییر وزن بیش از حد در یک وضعیت بماند. این امر باعث کاهش خونرسانی در ناحیه شده و باعث تجزیه پوست و بافت می شود. درمان اولیه کاهش یا کاهش فشار است. اولین علائم قابل مشاهده زخم فشار ممکن است ناحیه قرمز رنگ پوست باشد که کمرنگ نشود یا برای افرادی که رنگ آن تیره تر است ، نواحی مداوم قرمز ، آبی یا بنفش با دمای متفاوت پوست باشد.

 

اگر زخم ها علائم هشدار دهنده عفونت از جمله افزایش درد در محل زخم ، قرمزی یا تورم خارج از زخم ، بوی بد زخم ، تغییر رنگ یا میزان تخلیه زخم یا احساس تب ، لرز ، با پزشک خود تماس بگیرید. حالت تهوع ، یا استفراغ.

 

پوست را در مجاورت زخم ماساژ ندهید ، زیرا این باعث آسیب بیشتر می شود. همچنین از کوسن اهدای شکل یا حلقه ای شکل استفاده نکنید. اینها می توانند در جریان خون اختلال ایجاد کرده و عوارضی ایجاد کنند.

 

عفونت های استخوانی
عفونت استخوان معمولاً باکتریایی است ، اما گاهی اوقات می تواند قارچی باشد. آنها می توانند از طریق پوست یا عضلات اطراف یا از طریق جریان خون در استخوان گسترش یابند. بیماران دیابتی و همچنین افرادی که گردش خون ضعیف دارند یا اخیراً آسیب های استخوانی دارند ، می توانند خود را در معرض خطر عفونت های استخوانی قرار دهند. علائم عفونت های استخوانی شامل درد در منطقه آلوده ، لرز و تب ، تورم ، گرما و قرمزی است. درمان عفونت های استخوانی می تواند شامل آنتی بیوتیک ، جراحی و درمان اکسیژن بیش از حد (HBO) باشد.

 

مراقبت از زخم گانگرن
گانگرن مرگ بافت در قسمتی از بدن است و می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که بخشی از بدن خون رسانی خود را از دست بدهد. این ممکن است نتیجه آسیب یا عفونت باشد. در صورت ابتلا به دیابت ، بیماری رگ های خونی ، جراحی ، سیستم ایمنی سرکوب شده (به عنوان مثال از HIV یا شیمی درمانی) یا آسیب جدی ، خطر ابتلا به گانگرن افزایش می یابد.

علائم گانگرن به محل و علت آن بستگی دارد. اگر پوست درگیر باشد ، یا گانگرن در نزدیکی پوست قرار داشته باشد ، علائم می تواند شامل تغییر رنگ ، ترشحات بدبو و از دست دادن احساس یا احساس در ناحیه باشد.

گانگرن نیاز به ارزیابی و درمان فوری دارد. به طور معمول ، بافت مرده باید برداشته شود. بسته به علت و محل گانگرن ، و همچنین وضعیت کلی بیمار ، درمان نیز ممکن است شامل آنتی بیوتیک ، جراحی یا قطع عضو باشد.

 

مراقبت از زخم پوست پیوند خورده یا به خطر افتاده
پیوند پوست نوعی عمل جراحی است که در آن پوست یا یک جایگزین پوست بر روی زخم سوختگی یا غیر قابل بهبود قرار می گیرد تا پوست آسیب دیده یا از دست رفته را برای همیشه جایگزین کند. این پیوندها به دلیل جریان خون ضعیف ، تورم یا عفونت ممکن است گاهی اوقات از کار بیفتند یا به خطر بیفتند. وقتی این اتفاق می افتد ، درمان اکسیژن هایپرباریک (HBO) برای به حداکثر رساندن دوام بافت آسیب دیده ، کلاژن سازی و کاهش نیاز به پیوند مجدد عمل می کند.

 

منبع:

 

  1. hopkinsmedicine.org
  2. webmd.com

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *