مقالات عمومی

عملیات محتوا چیست؟ راهنمای مستقیم رو به جلو

عملیات-محتوا-چیست

بیل گیتس در مقاله ای در سال 1996 نوشت: “محتوا پادشاه است” و آنچه در آن زمان درست بود اکنون نیز صادق است. محتوا برای موفقیت یک تجارت ضروری است.

اگر محتوا پادشاه باشد، می‌توان گفت که عملیات آن ملکه است – یا حداقل یک شوالیه. استارت آپی را تصور کنید که می خواهد یک پست وبلاگ ایجاد کند. این یک پست به موقع است که باید قبل از پایان Q1 منتشر شود. از آنجایی که استارت آپ جدید است، عملیات مشخصی برای محتوای وبلاگ ایجاد نکرده است. بنابراین، این پست در یک سند Google قرار می گیرد و هیچ برنامه ای برای اینکه چه کسی محتوا را آپلود می کند یا چه پلت فرم وبلاگ میزبان اطلاعات است، قرار نمی گیرد. کسب و کار یک نویسنده محتوا دارد، اما عملیات معمولاً به همین جا ختم نمی شود.

پست های وبلاگ تنها گزینه محتوایی نیستند. شما می توانید بیش از ده ها نوع محتوای مختلف، از جمله ایمیل، ویدئو، پست های رسانه های اجتماعی، پادکست ها، اینفوگرافیک ها و سایر محتوای بصری را برای افزایش آگاهی از برند ترکیب کنید. با این حال، بدون عملیات محتوا، این محتوا احتمالاً برنامه ای برای تولید، انتشار یا توزیع ندارد. و اگر کسی آن را نخواند چه فایده ای دارد؟

اگر هدف پست کردن روزانه محتوا است، باید مشخص کنید چه کسی کار را انجام می دهد؟ از چه روش هایی استفاده می کنند؟ چه سیستم هایی برای انجام کار لازم است؟

یک بخش راه حل این سؤالات است – عملیات محتوا.

عملیات محتوا چیست؟

عملیات محتوا پایه و اساس ترکیبی افراد، فرآیند و فناوری است که به یک سازمان اجازه می دهد تا چرخه عمر محتوای خود را به طور موثر و کارآمد از ابتدا تا انتها حفظ کند. این چارچوب شامل استراتژی، ایجاد، انتشار، توزیع و مدیریت محتوا می شود.

عملیات محتوا بر سه عنصر تمرکز دارد:

افراد: چه کسی وظیفه ای را انجام می دهد و نقش ها و مسئولیت های آنها چیست.
فرآیند: چه عملکردهایی برای تکمیل موفقیت آمیز یک پروژه مورد نیاز است.
فناوری: چه ابزارهایی به ایجاد یک سیستم عملیات محتوا کمک می کنند.

مردم

در عملیات محتوایی و محتوایی، مردم پایه و اساس هستند. در حالی که مشتریان در مرکز محتوا قرار دارند، جنبه عملیاتی بر شرکت و تیم آن متمرکز است. نقش ها و مسئولیت ها باید به خوبی تعریف و مشخص شوند تا سیستم به خوبی کار کند.

اولین گام، تعیین نقش های روشن است. تیم های محتوا دارای استراتژیست های محتوا، مدیران، سازندگان، ویراستاران و غیره هستند. به عنوان مثال، بخش تولید محتوا ممکن است به موقعیت های تخصصی تقسیم شود – نویسندگان محتوا، طراحان گرافیک و عکاسان. اگرچه اینها نقش های معمولی هستند، برخی از نقش ها و مسئولیت های محتوا ممکن است همپوشانی داشته باشند. نویسندگان محتوا و ویراستاران تفاوت های مشخصی دارند. بسته به تیم و پهنای باند آن، نویسندگان شما ممکن است مسئول ویرایش کار خود باشند. بهتر است از همپوشانی اجتناب شود. با این حال، گاهی اوقات غیر ممکن است. تا زمانی که نقش ها و مسئولیت ها مشخص باشد، تیم و عملیات آن باید با موفقیت عمل کنند.

 

روند

هنگامی که یک تیم تشکیل دادید، چگونه پروژه های خود را از ابتدا تا انتها به دست خواهید آورد؟ افراد شما به فرآیندهایی نیاز دارند. تیم شما – و نقش‌ها و مسئولیت‌های آن‌ها – به تعیین گردش کار کمک می‌کند تا محتوای شما از برنامه‌ریزی به انتشار حرکت کند.

بگویید که یک پست وبلاگ منتشر می کردید. یک فرآیند نمونه ممکن است به شرح زیر باشد:

مرحله 1: استراتژی و ایجاد ایده.
مرحله 2: یک جدول زمانی و برنامه زمانی برای پست تنظیم کنید.
مرحله 3: پست را بنویسید.
مرحله 4: دستور زبان و محتوا را ویرایش کنید.
مرحله 5: اضافه کردن گرافیک
مرحله 6: پست را برای سئو بهینه کنید.
مرحله 7: انتشار.
مرحله 8: اشتراک گذاری
مرحله 9: تجزیه و تحلیل
اگر یکی از مراحل این فرآیند از بین برود، موفقیت کلی عملیات را تحت تأثیر قرار می دهد. دستورالعمل‌های سبک، الگوها و مدل‌های حاکمیت محتوا، فرآیندها را تقویت می‌کنند و مسئولیت‌پذیری و ثبات را ارتقا می‌دهند. این چارچوب‌ها به حفظ محتوا در مسیر کمک می‌کنند، اما باید از آن‌ها با فناوری استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که عملیات محتوا به خوبی اجرا می‌شود.

عملیات-محتوا-چیست

عملیات-محتوا-چیست

فن آوری

آخرین کلید عملیات محتوای موفق، فناوری یا ابزارهای لازم برای انجام هر کار است. از آنجایی که برنامه ریزی و اجرای محتوا بسیار گسترده است، تیم ها برای موفقیت به منابع متعددی نیاز دارند.

فن آوری برای عملیات محتوا می تواند به دسته هایی مانند:

مدیریت پروژه و برنامه ریزی
مدیریت کارها
اجرای محتوا
تجزیه و تحلیل و گزارش ها

مدیریت پروژه و برنامه ریزی

همه مطالب باید در یک تقویم سرمقاله ظاهر شوند. این یک تقویم سطح بالا است که مکان، نحوه و به طور خاص زمان انتشار محتوا را پیگیری می کند. نباید با ابزارهای زمان‌بندی که پست‌های زمان‌بندی شده ارسال می‌کنند، مانند Hootsuite یا Sprout Social اشتباه گرفت، ابزارهایی برای مدیریت پروژه و زمان‌بندی شامل دوشنبه و آسانا هستند.

مدیریت کارها

دوشنبه و آسانا نیز نمونه های عالی از ابزارهای مدیریت وظایف هستند. این پلتفرم ها امکان ساخت، پیگیری و اجرای عملیات محتوا توسط تیم را فراهم می کنند.

اجرای محتوا

عملیات محتوا همچنین به فناوری مورد نیاز برای اجرای یک کار نیاز دارد. تیم از چه چیزی برای انجام کار استفاده می کند؟ نویسندگان نیاز به دسترسی به ابزارهای پردازش متن، مانند Microsoft Word یا Google Docs دارند. از طرف دیگر، طراحان ممکن است به انواع ابزارهای طراحی وب و گرافیک مانند Adobe Photoshop یا Canva نیاز داشته باشند.

تجزیه و تحلیل و گزارش ها

تجزیه و تحلیل و گزارش معمولا آخرین مرحله در چرخه حیات محتوا است. ابزارهای تحلیل محتوای شما و موفقیت آن را اندازه گیری می کنند. وردپرس، بزرگترین پلت فرم وبلاگ نویسی جهان، قابلیت های تحلیلی خود را دارد در حالی که هزاران شرکت، از جمله جنرال الکتریک و ناسا، از Google Analytics برای نظارت بر محتوا و ترافیک خود استفاده می کنند.

چه کسی از عملیات محتوا سود می برد؟

این یک سوال ساده با یک پاسخ ساده است – همه. عملیات محتوا ثبات و ثبات را در هر سطحی فراهم می کند. پرسنل مدیریت ارشد، مانند یک مدیر عامل، می دانند که کسب و کار به نحو احسن کار می کند، که بازتاب مثبتی بر کل شرکت دارد.

عملیات محتوا همچنین به نفع اعضای تیم است که مستقیماً درگیر هستند. اعضای تیم می توانند از مسئولیت ها و فرآیندهایی که به وضوح تعریف شده اند استفاده کنند تا با اطمینان در نقش های خود کار کنند. می تواند فرهنگ محیط کار و کیفیت کار را افزایش دهد.

در نهایت، و احتمالاً مهم‌تر از همه، گروه نهایی که از عملیات محتوا سود می‌برند، مصرف‌کنندگان هستند. محتوا یکی از بزرگترین ابزارهایی است که شرکت ها برای جذب مشتریان فعلی و بالقوه استفاده می کنند. پست های وبلاگ اطلاعات و نکات ارزشمندی را ارائه می دهند. ایمیل ها آنها را از فروش و تبلیغات فعلی یا آتی مطلع می کند. همانطور که مشتریان با کسب و کارها روابط برقرار می کنند، انتظاراتی نیز دارند.

چرا عملیات محتوا اهمیت دارد؟

عملیات محتوا منجر به نتایج می شود و به این نتیجه می رسد:

صرفه جویی در زمان و هزینه
محتوای با کیفیت بهتر
تولید محتوا سریعتر
تیم های شاد و با اعتماد به نفس

صرفه جویی در زمان و پول:

هنگامی که یک تیم عملیات محتوا یک چرخه صحیح بین افراد، فرآیندها و فناوری ایجاد می کند، منجر به کارایی می شود. کارایی باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود. عملیات محتوا به شرکت ها این امکان را می دهد که با کاهش زمان مورد نیاز برای ایجاد، تایید و انتشار محتوا در زمان خود صرفه جویی کنند. شرکت‌ها زمانی در پول خود صرفه‌جویی می‌کنند که تیم آن‌ها بتوانند محتوا را طبق برنامه بدون منابع اضافی، به عنوان مثال، نیروی کار یا ابزار اضافی تولید کنند.

محتوای با کیفیت بهتر
عملیات محتوا محتوای با کیفیت بهتر را ترویج می کند. تیم ها استانداردهایی را برای محتوای دقیق، منسجم و تاثیرگذار با فرآیند چرخه محتوای ساختاریافته حفظ می کنند.

تولید محتوا سریعتر
در حالی که همیشه باید روی محتوای با کیفیت تمرکز شود، این محتوا باید به سرعت منتشر شود. همه محتواها همیشه سبز نیستند. هنگامی که با یک ضرب الاجل غیرقابل حرکت مواجه می شوید، عملیات محتوا تیم ها را در برنامه نگه می دارد.

تیم های شاد و مطمئن
وقتی اعضای تیم در مورد نقش ها، مسئولیت ها یا منابع خود ناراضی یا سردرگم هستند، کار آنها ممکن است منعکس کننده آن باشد. عملیات محتوا نه تنها مسئولیت پذیری و ساختار را ارتقا می دهد، بلکه به تیم ها اجازه می دهد در موقعیت خود مطمئن شوند. این یک محیط کار مثبت و شاد را برای همه درگیرها ایجاد می کند.

مدیر عملیات محتوا

در رأس عملیات محتوا، مدیر عملیات محتوا قرار دارد. در حالی که عنوان می تواند از کسب و کار به کسب و کار متفاوت باشد، عملکرد شغلی یکسان است. مدیر عملیات محتوا بر عملیات روزانه تیم محتوا نظارت می کند تا اطمینان حاصل کند که افراد، فرآیند و فناوری لازم استراتژی محتوا را اجرا می کنند.

برای دستیابی به هدف کلی خود، مدیران عملیات محتوا ممکن است مسئول موارد زیر نیز باشند:

انتخاب فناوری و ابزار برای پشتیبانی از عملیات
ایجاد و مدیریت خط مشی ها و رویه های شرکت
ساده سازی فرآیندهای محتوا
جذب و استخدام کارکنان محتوا
آموزش کارکنان جدید
به طور خلاصه، کار یک مدیر عملیات محتوا کمتر به محتوای واقعی مربوط می شود و بیشتر به افراد، فرآیندها و فناوری مورد نیاز برای برنامه ریزی، ایجاد و انتشار آن مربوط می شود.

 

سه کلمه عملیات محتوا
برای درک عملیات محتوا، این سه کلمه – افراد، فرآیند و فناوری را به خاطر بسپارید. تا زمانی که افراد مناسب با آگاهی از فرآیندها و دسترسی به فناوری در محل هستند،

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *